Tertemiz Bir Tuzla İçin El Ele

GİSAŞ ailesi olarak bizler çevresel konularda daima öncü olmayı hedefledik. Hayatın bizlere sunmuş olduğu tabiatın farkında olarak yarınlarımıza tertemiz bir çevre bırakmak için sosyal sorumluluk projelerine vermiş olduğumuz önem ve farkındalık çalışmalarımıza bir yenisini daha katmanın mutluluğunu yaşadık.

Deniz Elçileri Gönüllü Evimizin açılışını takip eden bu süreçte daha önceki yılllar içerisinde de gerçekleştirmiş olduğumuz kıyı temizliğimize, geleneği bozmayarak 2019 yılında da devam ettik fakat bu kez daha da güçlü olarak TURMEPA ile el ele; gerçekleştirmiş olduğumuz etkinliğimizde TURMEPA eğitmenleri tarafından takım çalışmaları ile atölye eğitimleri, kıyı temizliği, toplanan atıkların tartılması ve atık kazanımlarına dair bilgilendirmeler ile gönüllülüğün bizler için öneminden bahsedilmiştir.

Etkinliğin sonucunda elde etmiş olduğumuz veriler ile toplamda 263 kg atık toplanmıştır. Sıfır atık yönetmeliği kapsamında yerinde ayrıştırdığımız atıklardan, 46, 4 kg ile plastik atık toplayarak 650 kwh enerji kazanımı, 13 kg kâğıt atık ile 325 lt su kazanımı, 3 kg metal atık ile 3,9 kg hammadde kazanımı, 178 kg cam atık ile 17.8 lt petrolün geri kazanımını sağlamış olduk. Son olarak sadece sağlımızın değil doğanın da en büyük düşmanı olan ve doğada yok olma süresi en az 2 yıl olan 500 adet izmaritin göl kıyısından toplanmasını sağladık.

GİSAŞ ailesi olarak yarınlarımıza tertemiz bir miras bırakabilmek için daima bu tarz projelerin öncüsü olmaya devam edeceğiz.