Tuzla Tersaneler Bölgesi’ndeki tersanelerin denizyolu ile ithal ettikleri gemi inşa malzemelerinin tahmil/tahliyesine yönelik işlemlerin ortak bir platformda çözümlenmesi amacıyla GİSAŞ İskelesi, bölgedeki tersanelere önemli avantajlar sağlamaktadır.

Bilindiği gibi ithalatın ana unsuru olan yük taşımacılığı liman hizmetleri ile başlar, liman hizmetleri ile biter. Bu nedenle Tersaneler Bölgesi’nin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla toplam 200 metre rıhtım uzunluğundadır.

LİMAN KOORDİNATLARI

Tuzla Limanı: Yelkenkaya Feneri’nden (Enlemi 40.45’40” Kuzey, boylamı 29.21’30” Doğu) Enlemi 40.48’40” Kuzey, Boylamı 29.09’00” Doğu Mevkii ile Pendik Burnu (Enlemi 40.52’30” Kuzey, Boylamı 29.13’10” Doğu) mevkilerini birleştiren çizgiler arasında kalan bir tesistir.

RIHTIM ÖZELLİKLERİ

Toplam rıhtım adedi: 2,
Toplam rıhtım uzunluğu: 200 metre
No.1 rıhtım: 100 metre, draft: 8,6-9,0 metre
No.2 rıhtım: 100 metre, draft: 8,6-9,2 metre
Toplam açık depolama alanı: 6.200 m²

  • Şirketimiz GİSAŞ Gemi İnşa Sanayi A.Ş.’nin işletiminde olan Tuzla GİSAŞ Rıhtımına Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan izinle ithal edilmekte olan, grit getiren gemiler ile Tuzla Gemi İnşa ve Yan Sanayi Bölgesinde faaliyette bulunan iş yerlerinin faaliyet konusundaki ihtiyaçları olan malzemelerin yükleme ve boşaltılmasında kullanılmakta olup üçüncü şahıslara gemi yanaştırılmasına izin verilmemektedir.
  • GİSAŞ Limanı’nda, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından tüm dünyada uygulamaya konulan ve T.C. Denizcilik Müsteşarlığı tarafından sertifikalandırılan “Uluslararası Gemi ve Liman Güvenliği (ISPS Code) ” kuralları uygulanmaktadır.
  • GİSAŞ Tuzla Rıhtımının denizden yüksekliği 2 m.dir. GİSAŞ Tuzla Rıhtımının 120.000 Ton Dökme Kuru Yük, 240.000 Ton Genel Kargo tahmil/tahliye kapasitesi vardır.
  • GİSAŞ Tuzla Rıhtımının azami 130m. Boyunda ve 8000 DWT büyüklüğünde olmak üzere 120 gemi/yıl adet kabul kapasitesi vardır.
  • GİSAŞ Tuzla Rıhtımında rıhtım boyunca 7 adet baba, 6 adet anele mevcuttur. Ayrıca, olağan dışı durumlarda kullanılmak üzere rıhtım iç tarafında 2 adet baba, rıhtım boyunca yeterli sayıda usturmaça ve her 50m.’de bir adet yangın deniz suyu vanası bulunmaktadır.
  • Aydınlı Koyu girişinde, rıhtım kuzey ucunda 40 53’ 10″ N, 29 18 90 E mevkiinde bir adet FIG 5s 10m M5 özelliklerinde fener mevcuttur.
  • GİSAŞ Tuzla Rıhtımında tartım işlemi yapılmamakta olup GİSAŞ’ a ait tesiste 80 ton kapasiteli elektronik kantar mevcuttur.
  • Rıhtımda aydınlatma maksadıyla 5 adet direk mevcuttur. Her bir direkte iki adet 1000 Watt’ lık ve iki adet 400 Watt’ lık projektör bulunmaktadır. Projektörler ihtiyaca ve tehdit yoğunluğu dikkate alınarak yakılmaktadır. Ayrıca trafoyu destekleyen jeneratör ünitesi mevcuttur.
  • Liman sahalarında ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi uygulanmakta ve Türk Loydu İktisadi İşletmesi tarafından sertifikalandırılmıştır. Acil durumlar için (yangın, deprem, sel vs.) tüm personel eğitilmiş ve müdahale için gerekli ekipmanlar ile donatılmıştır.
  • ISPS CODE sertifikası kapsamında GİSAŞ Gemi İnşa Sanayi A.Ş.nin rıhtım girişinde ve rıhtımında yetkisiz ve kontrolsüz insan ve araç girişlerini önlemek maksadıyla 5188 sayılı yasanın öngördüğü niteliklere sahip üç vardiya esasına göre 7 güvenlik elemanı mevcuttur. Biri güvenlik kontrol merkezinde olmak üzere aynı anda iki güvenlik görevlisi görev yapmaktadır. Ayrıca, kameralar vasıtasıyla rıhtım ve çevresi denizden ve karadan gelecek tehditlere karşı kontrol edilmektedir.