GİSAŞ TARAFINDAN DÜZENLENEN DFDS PENDİK LİMANI DENİZ KİRLİLİĞİNE HAZIRLIKLI OLMA VE ACİL MÜDAHALE TATBİKATI

GİSAŞ TARAFINDAN DÜZENLENEN DFDS PENDİK LİMANI DENİZ KİRLİLİĞİNE HAZIRLIKLI OLMA VE ACİL MÜDAHALE TATBİKATI

GİSAŞ Gemi İnşa Sanayi A.Ş. tarafından DFDS Pendik Limanı Acil Müdahale Planı kapsamında “Deniz Kirliliğine Hazırlıklı Olma Haziran 2023 Tatbikatı” 16 Haziran 2023 tarihinde DFDS Pendik Limanı’nda gerçekleştirilmiştir. DFDS Pendik Limanı ve GİSAŞ personellerin yanı sıra Tuzla Bölge Liman Başkanlığı yetkililerinde tatbikata katılım sağlamışlardır.
 
Yetkilendirilmiş müdahale firması olan ve eğitimli uzman kadrosuyla DFDS Pendik Limanı Acil Müdahale Plan’ındaki organizasyonu üstlenen GİSAŞ tarafından gerçekleştirilen tatbikatta; DFDS Pendik Limanı’na giriş yapan TROY SEAWAYS Gemisinin dümenin kitlenmesi nedeniyle liman iskelesine çarpar. Çarpma sonucu TROY SEAWAYS Gemisi iskele BORDA tarafından yara aldığı için gemiden yakıt sızıntısı meydana geldiği düşünülerek tatbikat senaryosu oluşturulmuştur.
 
Senaryo gereği; TROY SEAWAYS Gemisinin (GİSAŞ POWER II Römorkörü) çarpma sonrası yayılım gösteren kirliliğe müdahale için; 200 metre çit tipi bariyeri ile liman girişinin kapatılarak döküntünün koy dışına çıkmasının engellenmesine, TROY SEAWAYS gemisinin konuşlandığı iskelenin 300 metre çit tipi bariyer kapatılarak motorin döküntüsünün kontrol altında tutulmasına ve döküntünün sıyırıcı, yüzer depolama tankı ve sorbent malzemeler yardımıyla toplanmasına karar verilmiştir. Ayrıca, DFDS iskele ayaklarında bulaşan kirliliğin temizlenmesi amacıyla kıyı temizlik ekibi tarafından liman kıyısında temizlik çalışması gerçekleştirilmiştir. Tatbikat kirliliğin temizlenmesi ve toplanan atıkların Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilen lisanslı bertaraf firmasına gönderilmesi ile sonlandırılmıştır.
 
GİSAŞ, tecrübeli ve eğitimli uzman kadrosuyla, daha temiz denizler ve daha temiz bir çevre için katkıda bulunmak hedefiyle Tuzla Aydınlı Koyu’ nda hizmet vermeye devam edecektir.