GİSAŞ TARAFINDAN DÜZENLENEN DFDS PENDİK LİMANI 27. DENİZ KİRLİLİĞİNE HAZIRLIKLI OLMA VE ACİL MÜDAHALE TATBİKATI

GİSAŞ TARAFINDAN DÜZENLENEN DFDS PENDİK LİMANI 27. DENİZ KİRLİLİĞİNE HAZIRLIKLI OLMA VE ACİL MÜDAHALE TATBİKATI

GİSAŞ Gemi İnşa Sanayi A.Ş. tarafından yirmi yedincisi düzenlenen “Deniz Kirliliğine Hazırlıklı Olma ve Acil Müdahale Aralık 2023 Tatbikatı” 12 Aralık 2023 tarihinde DFDS Pendik Limanı’nda gerçekleştirilmiştir.
 
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanan DFDS Pendik Limanı Risk Değerlendirme ve Acil Müdahale Plan’ındaki Tesis Kirlilik Sorumlularının yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Tuzla Bölge Liman Başkanlığı’ndan yetkililerde katılım sağlamışlardır.
 
Yetkilendirilmiş müdahale firması olan ve eğitimli uzman kadrosuyla DFDS Pendik Limanı acil müdahale plan organizasyonunu üstlenen GİSAŞ tarafından gerçekleştirilen tatbikatta; Tuzla Tersaneler Bölgesinden çıkış yapan BARON Gemisi dümen kilitlenmesi nedeniyle DFDS limanına giriş yapan ARTEMİS SEAWAYS gemisine iskele baş omuzluktan çatar. Çatma sonucu ARTEMİS SEAWAYS Ro-Ro Gemisi iskele baş omuzluk tarafından yara aldığı için gemiden denize fuel oil döküntüsü meydana geldiği düşünülerek tatbikat senaryosu oluşturulmuştur.
 
Senaryo gereği, ARTEMİS SEAWAYS Gemisinin (GİSAŞ POWER IV Romörkörü) çarpma sonrası yayılım gösteren kirliliğe müdahalede, kirliliğin Güzelyalı sahili yönünde yayılımının engellenmesi için DFDS İskele ucundan GİSAŞ Rıhtım Mendirek yönüne doğru 400 metre çit tipi bariyer çekilmesine, bu sayede; yayılan fuel oilin kontrol altına alınmasına ve döküntünün kıyıya ulaşmadan kontrol altına alınmasının ardından kirliliğin skimmer ve sorbent malzemeler yardımıyla toplanmasına karar verilmiştir. Tatbikat kirliliğin temizlenmesi ve toplanan atıkların Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilen lisanslı bertaraf firmasına gönderilmesi ile sonlandırılmıştır.
 
GİSAŞ, tecrübeli ve eğitimli uzman kadrosuyla, daha temiz denizler ve daha temiz bir çevre için katkıda bulunmak hedefiyle Tuzla Aydınlı Koyu’ nda hizmet vermeye devam edecektir.