GİSAŞ 18. Deniz Kirliliğine Hazırlıklı Olma ve Acil Müdahale Haziran 2019 Tatbikatı

GİSAŞ Gemi İnşa Sanayi A.Ş. tarafından on sekizincisi düzenlenen “Deniz Kirliliğine Hazırlıklı Olma Haziran 2019 Tatbikatı” 18.06.2019 tarihinde GİSAŞ Murat Bayrak Konsey Salonunda yapılan tatbikat sunumunun ardından GİSAŞ Rıhtım’da gerçekleştirilmiştir.

Tuzla Tersaneler Bölgesinde yer alan Tersanelerin Tesis Kirlilik Sorumluları ve UN RO RO Limanı Acil Müdahale Planları’ ndaki personellerin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikata Tuzla Liman Başkanlığı ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü yetkilileri de katılım sağlamıştır.

Yetkilendirilmiş müdahale firması olan ve eğitimli uzman kadrosuyla Tuzla Koy’undaki kıyı tesislerinin acil müdahale plan organizasyonunu üstlenen GİSAŞ tarafından gerçekleştirilen tatbikatta; TUZLA GEMİ Tersanesinden çıkış yapan ALİ K Gemisinin dümen arızası nedeniyle UN RO RO limanından çıkış yapan SAFFET ULUSOY Gemisine iskele kıç tarafından çatması ve SAFFET ULUSOY gemisinin yakıt tankı delinmesi sonucunda denize fuel oil döküntüsü meydana geldiği düşünülerek tatbikat senaryosu oluşturulmuştur.

Senaryo gereği; Tuzla Liman Başkanlığının izni alınarak ALİ K gemisinin TUZLA GEMİ Tersanesi iskelesine çekilmesine, kirliliğin koy dışına yayılımını engellemek amacı ile SAFFET ULUSOY gemisinin baştankara GİSAŞ Rıhtıma bağlanması kararı verilmiştir. Kirliliğe müdahale için 300 metre açık deniz (solid) bariyeri ile mendirek ağzının kapatılarak döküntünün koy dışına çıkmasının engellenmesi ve 100 metre çit tipi bariyer ile de SAFFET ULUSOY (GİSAŞ VII Römorkörü) gemisinin etrafının kapatılarak fuel oil döküntüsünün kontrol altında tutulması ile döküntünün skimmer ve sorbent malzemeler yardımıyla toplanması ve toplanan atıkların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen lisanslı bertaraf firmasına gönderilmesi ile tatbikat sonlandırılmıştır.

Tatbikat sonunda yapılan değerlendirme toplantısı ile operasyon esnasında personelin aldığı talimatları yerine getirme ve personelin ekipman kullanımındaki yeterliliği tekrar değerlendirildiğinde tatbikatın senaryoya uygun olarak icra edildiği ve personelin görevini başarı ile yerine getirdiği kanaatine varılmıştır.