28. DENİZ KİRLİLİĞİNE HAZIRLIKLI OLMA VE ACİL MÜDAHALE TATBİKATI

GİSAŞ’TAN 28. DENİZ KİRLİLİĞİNE HAZIRLIKLI OLMA VE ACİL MÜDAHALE TATBİKATI

GİSAŞ Gemi İnşa Sanayi A.Ş. tarafından yirmi sekizincisi düzenlenen “Deniz Kirliliğine Hazırlıklı Olma ve Acil Müdahale Mayıs 2024 Tatbikatı” 24 Mayıs 2024 tarihinde GİSAŞ Rıhtım’ da gerçekleştirilmiştir.
 
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanan Tuzla Tersaneler Bölgesinde Yer Alan Kıyı Tesisleri Ortak Risk Değerlendirme ve Acil Müdahale Planı ve DFDS Pendik Limanı Risk Değerlendirme ve Acil Müdahale Planı kapsamında kıyı tesisleri personellerinin yanı sıra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ve Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü, Tuzla Bölge Liman Başkanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden yetkililer de katılım sağlamışlardır.
 
Yetkilendirilmiş müdahale firması olan ve eğitimli uzman kadrosuyla Tuzla Aydınlı Koyu’ndaki kıyı tesislerinin acil müdahale plan organizasyonunu üstlenen GİSAŞ tarafından gerçekleştirilen tatbikatta; GİSAŞ Rıhtımdan çıkış yapan BARON Gemisi dümenin kilitlenmesi nedeniyle DFDS Pendik Limanından çıkış yapan ARTEMİS SEAWAYS gemisine sancak bordadan çatar. Çatma sonucu ARTEMİS SEAWAYS Ro-Ro Gemisi sancak tarafından yara aldığı için gemiden denize fuel oil döküntüsü meydana geldiği düşünülerek tatbikat senaryosu oluşturulmuştur.
 
Senaryo gereği, ARTEMİS SEAWAYS Gemisinden (GİSAŞ POWER IV Romörkörü) yayılan fuel oil kirliliğine müdahalede; kirliliğin Tersaneler yönünde yayılımının engellenmesi için GİSAŞ Rıhtımının kuzey ve güney köşelerinden koy içerisine doğru 200’er metre çit tipi bariyeri çekilmesine, bu sayede; yayılan fuel oilin kontrol altına alınmasına ve döküntünün kontrol altına alınmasının ardından kirliliğin skimmer ve sorbent malzemeler yardımıyla toplanmasına karar verilmiştir. Tatbikat kirliliğin temizlenmesi ve toplanan atıkların Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilen lisanslı bertaraf firmasına gönderilmesi ile sonlandırılmıştır.
 
GİSAŞ, tecrübeli ve eğitimli uzman kadrosuyla, daha temiz denizler ve daha temiz bir çevre için katkıda bulunmak hedefiyle Tuzla Aydınlı Koyu’ nda hizmet vermeye devam edecektir.