26. DENİZ KİRLİLİĞİNE HAZIRLIKLI OLMA VE ACİL MÜDAHALE TATBİKATI

GİSAŞ’TAN 26. DENİZ KİRLİLİĞİNE HAZIRLIKLI OLMA VE ACİL MÜDAHALE TATBİKATI

GİSAŞ Gemi İnşa Sanayi A.Ş. tarafından yirmi altıncısı düzenlenen “Deniz Kirliliğine Hazırlıklı Olma ve Acil Müdahale Aralık 2023 Tatbikatı” 12 Aralık 2023 tarihinde GİSAŞ Rıhtım’ da gerçekleştirilmiştir.
 
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanan Tuzla Tersaneler Bölgesinde Yer Alan Kıyı Tesisleri Ortak Risk Değerlendirme ve Acil Müdahale Plan’ındaki kıyı tesislerinin Tesis Kirlilik Sorumluları yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tuzla Bölge Liman Başkanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan yetkililerde katılım sağlamışlardır.
 
Yetkilendirilmiş müdahale firması olan ve eğitimli uzman kadrosuyla Tuzla Aydınlı Koyu’ndaki kıyı tesislerinin acil müdahale plan organizasyonunu üstlenen GİSAŞ tarafından gerçekleştirilen tatbikatta; Tuzla Tersaneler Bölgesine bakım ve onarım amaçlı gelen BARON Gemisi dümen kitlenmesi nedeniyle Tersanedeki bakım ve onarım sonrası çıkış yapan ARTEMİS SEAWAYS gemisine iskele bordadan çatar. Çatma sonucu ARTEMİS SEAWAYS Ro-Ro Gemisi iskele tarafından yara aldığı için gemiden denize fuel oil döküntüsü meydana geldiği düşünülerek tatbikat senaryosu oluşturulmuştur.
 
Senaryo gereği, ARTEMİS SEAWAYS Gemisinin (GİSAŞ POWER IV Romörkörü) çarpma sonrası yayılım gösteren kirliliğe müdahalede, kirliliğin ERKAL Tersanesi yönünde yayılımının engellenmesi için GİSAŞ Rıhtımının kuzey ve güney köşelerinden koy içerisine doğru 200’er metre çit tipi bariyeri çekilmesine, bu sayede; yayılan fuel oilin kontrol altına alınmasına ve döküntünün kontrol altına alınmasının ardından kirliliğin skimmer ve sorbent malzemeler yardımıyla toplanmasına karar verilmiştir. Tatbikat kirliliğin temizlenmesi ve toplanan atıkların Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilen lisanslı bertaraf firmasına gönderilmesi ile sonlandırılmıştır.
 
GİSAŞ, tecrübeli ve eğitimli uzman kadrosuyla, daha temiz denizler ve daha temiz bir çevre için katkıda bulunmak hedefiyle Tuzla Aydınlı Koyu’ nda hizmet vermeye devam edecektir.