22. DENİZ KİRLİLİĞİNE HAZIRLIKLI OLMA VE ACİL MÜDAHALE TATBİKATI

GİSAŞ’TAN 22. DENİZ KİRLİLİĞİNE HAZIRLIKLI OLMA VE ACİL MÜDAHALE TATBİKATI

GİSAŞ Gemi İnşa Sanayi A.Ş. tarafından yirmi ikincisi düzenlenen “Deniz Kirliliğine Hazırlıklı Olma Haziran 2022 Tatbikatı” pandemi kapsamında alınan önlemler ile 10 Haziran 2022 tarihinde GİSAŞ Rıhtım’ da gerçekleştirilmiştir.
 
Tatbikata Tuzla Liman Başkanlığı, ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanan Tuzla Tersaneler Bölgesinde Yer Alan Tersanelerin Ortak Risk Değerlendirme ve Acil Müdahale Plan’ındaki kıyı tesislerinin Tesis Kirlilik Sorumluları ve DFDS Limanı Acil Müdahale Planı’ ndaki personeller katılım sağlamıştır.
 
Yetkilendirilmiş müdahale firması olan ve eğitimli uzman kadrosuyla Tuzla Koyu’ndaki kıyı tesislerinin acil müdahale plan organizasyonunu üstlenen GİSAŞ tarafından gerçekleştirilen tatbikatta; GİSAŞ Rıhtım’a gelmekte olan 6846 DWT ’luk BELLA gemisi, DFDS Limanına giriş yapan 15121 DWT ’luk GALATA SEAWAYS Gemisine koy girişinde sancak kıç omuzluktan çatar. Çatma sonucu GALATA SEAWAYS gemisi sancak tarafından yara aldığından denize motorin döküntüsü meydana geldiği düşünülerek tatbikat senaryosu oluşturulmuştur.
 
Senaryo gereği; BELLA Gemisinin (GİSAŞ VII Römorkörü) çarpma sonrası römorkaj hizmeti ile Erkal Tersanesine alınmasına ve uygun konumda konuşlandırılan GALATA SEAWAYS gemisinden (GİSAŞ POWER Römorkörü) yayılım gösteren kirliliğe müdahale için; 200 metre liman bariyeri ile mendirek ağzının kapatılarak döküntünün koy dışına çıkmasının engellenmesine, 100 metre çit tipi bariyer ile de GALATA SEAWAYS gemisi (GİSAŞ POWER Römorkörü) etrafının kapatılarak motorin döküntüsünün kontrol altında tutulmasına ve döküntünün skimmer ve sorbent malzemeler yardımıyla toplanmasına karar verilmiştir. Ayrıca, DFDS Limanı kıyı alanına ulaşan kirliliğin temizlenmesi amacıyla kıyı temizlik ekibi tarafından liman kıyısında temizlik çalışması gerçekleştirilmiştir. Tatbikat kirliliğin temizlenmesi ve toplanan atıkların Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilen lisanslı bertaraf firmasına gönderilmesi ile sonlandırılmıştır.
 
Tatbikat sonunda yapılan değerlendirme toplantısı ile operasyon esnasında personelin aldığı talimatları yerine getirme ve personelin ekipman kullanımındaki yeterliliği tekrar değerlendirildiğinde tatbikatın senaryoya uygun olarak icra edildiği ve personelin görevini başarı ile yerine getirdiği kanaatine varılmıştır.
 
GİSAŞ, tecrübeli ve eğitimli uzman kadrosuyla, daha temiz denizler ve daha temiz bir çevre için katkıda bulunmak hedefiyle Tuzla Aydınlı Koyu’ nda hizmet vermeye devam edecektir.